Styl Art deco

Jak vybavit domov ve stylu art deco?

Art deco je oblíbený dekorativní styl, jenž má své místo také v bytovém designu. Interiéry zařízené ve stylu art deco jsou bohatě zdobené, působí luxusním dojmem a jsou pro ně typické geometrické vzory. Chcete si v tomto stylu zařídit svůj domov? Máme pro vás jednoduchý návod, s kterým to snadno zvládnete.

Co je pro typické pro art deco?

Art deco je propojením několika stylů, ale nejvíce jsou v něm patrné:

  • kubismus,
  • futurismu,
  • secese.

Protože art deco je opravdu výrazný styl, interiéry zařízené v jeho duchu jsou typické použitím nezvyklých barev. Lahvově zelené tapety, vínové zdi, černá v kombinaci se zlatou, křišťálové a designové stolní lampy, zlaté kliky, lakované dřevěné povrchy, chrom a ohromná zrcadla, to je jen několik typických prvků, které by se měly v interiéru objevit.

Luxusní art deco nábytek

Art deco nábytek působí luxusně a honosně. Nejčastěji má černou barvu a lesklý povrch a zpravidla bývá doplněn o ocel, hliník nebo chrom. Dřeva, která se k výrobě stolků, postelí, skříní a židlí používají bývají exotického původu a oblíbeným materiálem při výrobě art deco křesílek a sedaček je také samet. Lesklé povrchy odrážejí světlo, což má dvojí efekt – dochází díky tomu k optickému zvětšení celého prostoru a také je zvýrazněn luxus předmětů, které se v interiéru nacházejí.

Geometrické tvary, kam se podíváš

Typickou součástí art deco interiérů jsou také geometrické tvary. Ty se mohou vyskytovat úplně všude. Na podlaze, koberci i na tapetách. Nejoblíbenější jsou ostré tvary, tedy například kosočtverce a trojúhelníky.

Na materiálu se v art deco interiéru nešetří

Přestože exotická dřeva, chrom a kov jsme již zmínili, materiál je důležitou součástí stylu art deco, proto mu musíme věnovat zvláštní pozornost. Honosnou atmosféru interiéru totiž dokonale podkreslí mramor, kožešiny, drahé kameny a také stříbrné a zlaté prvky. Z každého koutu místnosti by totiž měl vyzařovat luxus a dekadence. Proto se nebojte ani bohatého zdobení.

Dekorace a bytové doplňky

Součástí honosného domova ve stylu art deco jsou také dekorace a reprodukce světoznámých obrazů. Zlaté dekorace, ručně foukané sklo, zrcadla s pochromovaným či mosazným rámem, bronzové sochy i černobílé fotografie v rámečcích na stěnách – to jsou vše detaily, které dotvoří celkový dojem z interiéru a utvoří z něj přehlídku opulentnosti a luxusu.

Domov ve stylu art deco je vskutku přepychový, honosný, lesklý, bohatě zdobený a velmi barevný. Není vhodný pro každého, ale pro odvážné jedince, kteří se nebojí experimentovat a jsou trochu dekadentní. Nebojíte-li se výrazných barev a milujete-li lesklé povrchy, art deco styl bydlení je vám souzený.

Zdroj obrázku: KUPRYNENKO ANDRII / Shutterstock.com

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *