okap

Jak na předzimní údržbu okapů? Podívejte se na několik spolehlivých rad

Okapy a jejich svody jsou částí domu, kterých si majitelé často moc nevšímají. Minimálně jednou za rok na podzim je však doporučováno provedení jejich údržby a čištění, které zaručí bezproblémové plnění jejich účelu. 

Podzimní údržba okapů spočívá především v jejich zprůchodnění od nečistot, které se do něj v průběhu roku dostaly.

Čištění od nečistot

Aby byla zajištěna bezproblémová průchodnost okapního systému, je nutné před zimním obdobím zajistit jeho vyčištění od listí, větviček, ptačího trusu, prachu a jiných nečistot.

Tuto činnost můžete provést buď ručně, nebo s pomocí vhodného vybavení. Tam, kde okapy nejsou umístěny příliš vysoko, je možné využít teleskopickou tyč s příslušným nástavcem pro čištění okapů. Máte-li teleskopickou tyč s vyměnitelnými nástavci, můžete na ni poté rovnou připevnit zahradní hadici a okap po jeho vyčištění propláchnout, abyste si ověřili jeho průchodnost.

Pokud jsou vaše okapy v obtížně přístupných místech a výškách, můžete zkusit využít pásového robota na čištění okapů, který všechny nečistoty šetrně vymete ven rotační gumovou hlavicí. 

Protizámrazové okapové systémy

Zejména v horských oblastech je vhodné popřemýšlet o prevenci vzniku kusů ledu v okapním systému, které by mohly způsobit jeho závažné poškození. 

Aby voda v okapech a jeho svodech nemohla zamrznout, instalují se do něj topné kabely, jež celý systém okapu v případě potřeby vyhřívají. Vše je možné plně zautomatizovat zakoupením termostatu a čidel, která topné kabely uvedou do chodu, pouze když venkovní teplota klesne pod bod mrazu. 

Někdy je však potřeba provést výměnu celého okapového systému z důvodu jeho neopravitelného poškození. V takové situaci není dobré otálet a vybrat si nový okap u zavedených prodejců, kterým je například společnost Blachotrapez

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *