Solární energie

Jak dostat elektřinu tam, kde není přípojka?

Chaty na samotě u lesa, hausbóty, jachty, ostrovní domky. Tohle všechno jsou místa, kam často nevede přípojka elektřiny. Člověk to může brát jako přednost. Odpočinout si od výdobytků moderní civilizace někdy není na škodu. Většina lidí však upřednostní pohodlí, teplou vodu a možnost dobít si telefon. Jenže jak?

Řešení představuje fotovoltaický ostrovní systém. Solární elektrárna může fungovat samostatně bez připojení do distribuční sítě. Energii pak vyrábí pouze svým majitelům, ať už jsou kdekoliv. Na samotě u lesa nebo uprostřed oceánu.

Fotovoltaika není drahá

Spousta lidí se automaticky domnívá, že fotovoltaika je drahá a běžný člověk si ji nemůže dovolit. Skutečnost je ale jiná. Pořizovací náklady jsou sice vyšší, nicméně pokud se sluneční energie využívá i pro ohřev vody, roční úspora za poplatky činí až 50 %. Investovaná částka se tedy vrátí do cca 10 let, u hybridních fotovoltaických sestav pak do 15 let.

Lze ji instalovat kamkoliv

Malé chaty, bytové domy, veřejné budovy i firmy. Tam všude lze nainstalovat ostrovní systémy. Odborníci navrhují elektrárny vždy individuálně s ohledem na velikost budovy a spotřebu energie.

Funguje spolehlivě

Často se lidé podivují také nad tím, jak získají energii přes noc, když slunce svítí jen ve dne. Odpověď je jednoduchá. Přebytečná energie se během dne ukládá do baterií, při nepříznivém počasí nebo v noci ji pak berete odsud. Jako zálohu lze instalovat také plynový či benzinový generátor. Vše je o domluvě a vašich požadavcích. Vyslechnou si je třeba odborníci z www.solarpartner.cz, kteří mají zkušenosti nejen obecně s fotovoltaikou, ale jejich doménou je právě i ostrovní fotovoltaika. Pokud tedy uvažujete, že byste si do svého kousku samoty a klidu nechali zavést elektřinu, neváhejte se na ně obrátit. Sdělí vám podrobnosti, jak by šlo řešit konkrétně vaši situaci.

Autor příspěvku: Redakce

1 komentář u „Jak dostat elektřinu tam, kde není přípojka?

    Gábina

    (9.3.2020 - 19:12)

    Jo fotovoltaická elektrárna je super. My ji máme na domě taky. Sice je to poměrně drahá věc, ale naštěstí existují dotace na fotovoltaiku, díky kterým není ta vstupní investice taková. I když nepokryjí celou částku, tak ale každá koruna se počítá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *