Stolek z palet? Stylová věc za pár korun

K modernímu vybavení bytu již několi let patří prvky, které jakoby pocházely z nějakého hollywoodského post-apokalyptického trháku. Poličky z dřevěných přepravek na banány, noční stolek z bedny na čaj, nerezové umyvadlo lemované starou sjetou pneumatikou, to je jen malý výčet toho, co dnes najdete v kdejaké domácnosti. Lidé si „hrají“ daleko radši než v minulosti a namísto toho, aby svoji domácnost zahalili do nudné uniformity běžně dostupného sortimentu, sahají po snadno dostupných předmětech, které již splnili konzumní společností určený účel a nechávají na nich vyřádit svoji kreativitu s rozbrušovačkou a maflem v ruce. Cílem tohoto snažení je kromě zábavy i snaha vytvořit něco funčního a originálního, co bude dělat radost daleko více, než pomocí jednoho klíčku sestavená skříňka z obchoďáku.

Paleta, vděčná inspirace

Poměrně velké oblibě se v tomto směru těší nábytek, který je vyroben z přepravních palet jako vhodného laciného fortelného prefabrikátu, který lze snadno seřezávat, barvit, obrušovat a jinak trápit. V tomto článku chceme tedy poradit, jak na výrobu stolku právě z palety.

Materiál

 1. europaleta
 2. dvě desky o rozměrech palety
 3. dvě solidní fošny se čtvercovím průřezem, v šíři nosných hranolů palety a délkou kratší strany palety
 4. osm ocelových rovných spojovacích prvků na dřevěné konstrukce
 5. čtyřicet solidních vrutů délky 40-50 mm.
 6. čtyři kola na ocelové destičce a k ní odpovídající šrouby (nechte si poradit v nejbližším obchoďáku s nářadím a stavebním materiálem)
 7. mořidlo
 8. hrubší a jemnější brusný papír

Nářadí

 1. Aku vrtačka s křížovými bity
 2. Odpovídající stranový klíč na utažení šroubů koleček

Postup

 1. Čtyřmi vruty přivrtejte horní a čtyřmi vruty spodní desku na paletu (Tip: bitem aku vrtačky je dobré „předvrtat“ prohlubeň pro hlavu vrutu, aby ten po zavrtání nečněl nad plochu stolu).
 2. Fošny upevněte rovnoběžně ke kratším stranám palety na jeden i druhý konec pomocí ocelových spojovacích prvků. Fošnu spojujete s nosnými hranoly palety po její kratší i delší straně.
 3. Nejprve hrubým a následně jemným brusným papírem obrousíte povrch hrubě opracovaného těla palety tak, abyste se zbavili drobných třísek, které z ní trčí.
 4. Stranovým klíčem přimontujte k fošnám na spodní straně stolu kolečka.
 5. Aby stolek tolik nekřičel a zatlumila se trochu světlá barva dřeva, je dobré stolek namořit, nebo i nalakovat, to však necháme na vaší preferenci a na tom, jaká barevná úprava stolku se do vašeho interiéru nejlépe hodí.

Stolek je hotov a můžete na něm začít servírovat pečené zmutované dvouhlavé ještěrky, nebo si na něj jen položit hrnek s kafem, notebook a nohy.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *