rekonstrukce koupelny

Jak​ ​na​ ​rekonstrukci​ ​koupelny

Koupelna je pro nás tím nejoblíbenějším místem, neboť spolu s ní den začínáme i jej končíme. Dokážete si vůbec představit, že byste se celý den obešli bez toho, že byste prošli koupelnou? Asi ne, že? A to si teprve představte, že vám koupelna začne dosluhovat nebo už jí budete muset zrekonstruovat. Právě proto pro vás máme pár typů, díky kterým ušetříte peníze i nervy.

Před začátkem

Co se prvního kroku týče, tak ten začíná u výběru té správné firmy. V dnešní době je na trhu tolik firem, že je docela obtížné vybrat si tu pravou. Začněte třeba tím, že si projdete nějaké baumarkety či koupelnová studia, protože vám to určitě usnadní výběr i návrh celé koupelny.

Důležitý je plán

Pokud si na vytvoření plánu netroufnete, pak si můžete zažádat o navržení v nějakém koupelnovém studiu, které vám za nějaký poplatek plánek jistě udělá. Budete si jej tak moci prohlédnout na počítači, který ho zobrazí naprosto realisticky. Do plánků byste měli zahrnout věci, jako je vana, sprchový kout, pračka, wc, bidet i ostatní předměty, mezi které patří umyvadlová nebo koupelnová skříňka, koš na prádlo nebo topné těleso na sušení ručníků.

rekonstrukce koupelen

Kolik si připravit peněz?

Určitě si dovedete představit, že rekonstrukce koupelny není zrovna levnou záležitostí. Pokud bydlíte ve skromnějším panelovém bytě, měli byste počítat s cenami, které se pohybují kolem 70 tisíc. Pokud máte raději lepší vybavení v podobě vířivé vany nebo v masážním sprchovém koutu, můžete počítat s tím, že se cena vyšplhá i na dvojnásobek.

TIP: Jak se zbavit plísně na zdi?

Jak je to s placením?

Pokud se jedná o slušnou firmu, pak vám sama nabídne způsob, který je pro zákazníka vhodný. Firma si většinou bere zálohu ve výši 60-80%. Zbývá nám 20-40%, čemuž se říká konečný doplatek. Jak už z názvu plyne, tak konečný doplatek se platí až za odvedenou práci.

Dále přichází destrukce

Snad jste si nemysleli, že rekonstrukce koupelny začíná navezením materiálů? Pokud se rozhodnete pro novější koupelnu, musíte si nejprve připravit nové místo. Z toho nám vyplývá, že rekonstrukce začíná rozbouráním koupelny starší a následným odvezením suti. I přes to, že je jedná o destrukci, nebouráme tak, že si vezmeme palici a všechno rozbijeme.

Ze všeho nejdříve se musí odpojit elektřina, voda a případně i plyn. Jak budete mít tento krok hotový, můžete se pustit do bezpečného rozebírání jádra. Pokud bydlíte ve starších domácnostech, kde je koupelna zděná, pak musíte nevyhovující stěn prostě zbourat. Akorát si dejte pozor, aby se vám nepodařilo zbourat stěnu nosnou.

Zbouranou suť je třeba odvézt a k tomu slouží kontejner, který si budete muset objednat. Cena zapůjčení se pohybuje kolem 1200 Kč za 3,5 kubíku.

Při kompletní rekonstrukci koupelny jsou první bourací práce, čisticí práce a přípravné práce pro stavbu, výměna oken, plyn, vytápění, elektroinstalace, vodoinstalace, zednické a obkladačské práce, malířské práce, elektromontážní práce jako vypínače, zásuvky a svítidla, následují podlahy, zárubně, dveře a nábytek.

Kdy je třeba stavební povolení

Pokud se chystáte budovat nové zděné jádro, možná budete provádět rekonstrukci koupelny a kuchyně v paneláku současně. Obě místnosti spolu sdílejí stěnu kvůli rozvodům vody. V tomto případě se vyřizování stavebního povolení nevyhnete, jelikož budete provádět změnu dispozice nebo zatížení bytu.

Při rekonstrukci malé koupelny v paneláku se povolení týká bourání původního bytového jádra, stropů a příček a výstavby nového. Pří výměně umakartových desek za cihly může totiž dojít k narušení pevnostních poměrů domu.

Stavební úřad požaduje statické posouzení z důvodu zatížení stropních konstrukcí, které nebyly při jejich výstavbě uzpůsobeny na tuto změnu. Také se posuzuje, zda je projekt v souladu s obecnými požadavky na výstavbu.

Stavební úřad také bude požadovat projektovou dokumentaci zpracovanou oprávněnou osobou. Pokud rekonstrukce panelákové koupelny probíhá svépomocí, je třeba dodat písemné prohlášení odborně způsobilé osoby o tom, že bude danou stavbu řídit.

Pokud chystáte zásadní rekonstrukci koupelny, vyhledejte si příslušné odstavce zákona č. 180/2006 Sb. A hledejte pod heslem stavební úprava.

Na co stavební povolení nepotřebujete

  • Výměna starého sprchového koutu za nový
  • Vybourání vany a výstavba sprchového koutu a naopak
  • Úprava rozvodů vody a odpadů v koupelně
  • Osekání starých obkladů a dlažby a položení nových
  • Veškerý přesun zařizovacích předmětů v koupelně na jiné místo
  • Výměna oken a dveří, pokud není vyžadována dispoziční změna
  • Drobné stavební zásahy nenarušující pevnostní poměry domu

Zařizovací předměty a důležitá čísla při rekonstrukci koupelny

Ve fázi plánování využijete běžné rozměry zařizovacích předmětů. Klasická vana má plochu 170 x 75 cm, sprcha 70 x 70 cm, standardní umyvadlo má rozměry 60 x 50 cm a toaleta zabere přibližně 40 x 50 cm. Pokud je WC umístěno poblíž sprchy, měl by být mezi nimi rozestup alespoň 20 cm. Vzdálenost okraje toaletní mísy od dveří by měla být minimálně 30 cm a od topení 50 cm.

Doporučený minimální prostor k umístění toalety je 80 x 120 cm. Pro ušetření prostoru zvolte závěsné WC se slim systémem, kde lze díky předstěnovému instalačnímu systému ušetřit až 5 cm. Eko doplňky umožňují úsporné splachování a splachování bez dotyku se aktivujete mávnutím ruky.

Vana vám dovolí naložit se do horké vody, ale od určitého věku může být výstup z vany dost náročný. Sprchový kout je praktický a spotřebujete méně vody. Existují i hybridy v podobě vany s dvířky, které mají obě funkce, ale výrazně navýší váš rozpočet. Pro variabilitu volte ruční i hlavovou sprchu. U sprchových koutů typu walk-in nepodceňte sklon odtokového žlabu. Nešetřete na umyvadle, vaně, sprchovém koutu, vodovodních bateriích, napouštěcích a vypouštěcích ventilech a sifonech.

Bourání a zdění

Rekonstrukce koupelny v panelovém domě je spojena s vybouráním jádra. Jeho likvidace představuje prašný, časově a finančně náročný proces, díky kterému získáte prostor a možnost změnit dispozici místnosti. Vybourání jádra často odhalí skryté problémy, například zatékání, plíseň, nevyhovující elektroinstalace a rozvody vody.

Po obnažení jádra nechte odborníky zhodnotit současný stav. Pokud bude v pořádku, stačí ho pouze opláštit sádrokartonem. Pokud to statik vyloučí, je třeba bourat a následně zdít, většinou pórobetonovými cihlami nebo za využití sádrokartonových příček. Dalším krokem je vždycky nutný penetrační nátěr.

Zdokonalte elektroinstalaci a osvětlení

Jestliže používáte fén, žehličku na vlasy, elektrický kartáček, holicí strojek či zastřihovač vousů, nebojte se přidat alespoň jednu zásuvku navíc. Zaměřte se také na vylepšení osvětlení třeba v podobě nového světla nad umyvadlem a zrcadlem, které při holení a líčení určitě oceníte. Do koupelny patří světla s krytím IP 44, dostatečně chráněna proti vlhkosti vodě i prachu.

Pozor na rozvody vody

Pokud to jde, nahraďte i vodovodní trubky. Přestože kov i plast vydrží hodně, trubky se časem zanesou a opotřebují, proto se vyplatí využít u celkové rekonstrukce koupelny tento čas k jejich preventivní výměně. Popřemýšlejte i o izolaci potrubí, pokud musíte dlouho čekat, než začne téct teplá voda. Zvažte výměnu sprchové vaničky za odtokový žlab pro bezbariérový přístup. Pokud plánujete odpad, mějte již vymyšlenou skříňku, na kterou bude odpad pasovat.

Nezapomeňte na větrání

V každé koupelně je nutné dostatečně větrat, abyste se vyhnuli tomu, že by se v ní kvůli zvýšené vlhkosti začaly tvořit plísně. Pokud máte místnosti okno nebo bydlíte v domě s funkčním rekuperačním systémem, máte o starost méně. Malé koupelny v paneláku ale neumožňují ani jednu z těchto variant, proto se neobejdete bez kvalitního ventilátoru pro správný odvod vlhkého vzduchu ven z koupelny. Jinak bude docházet ke kondenzaci vlhkého vzduchu a stékání zpět do koupelny.

Topení v koupelně

Tepelný komfort v koupelně má být podle odborníků 24 °C. Ideální je podlahové topení, které ušetří prostor a pokládá se v pravidelných smyčkách převážně na frekventovaná místa podlahy. Vyrábí se jako teplovodní vytápění nebo jako elektrická topná rohož. Klasikou jsou běžné radiátory a praktické žebříky, na kterých se dají sušit ručníky.

Elektrické přímotopy jsou výkonné, ale drahé na provoz. Výhodnější konvektory a topné panely. Konvektor je tvořený výměníkem tepla z hliníkových lamel a měděných trubek. Je levnější a má vysoký výkon. Topné panely vytvářejí sálavé teplo a ohřívají jen osoby a předměty. Jsou úsporné, ekologické a s nízkou spotřebou.

Corner of luxury bathroom with blue and white marble walls, compact sink with round mirror on wooden countertop and bathtub in background. 3d rendering

Koupelnové obklady

Ještě než se pustíte do obkládání, zajistěte si kvalitní podkladovou hydroizolaci. Díky tomu totiž předejdete prosakování vlhkosti do okolních místností, odlupování omítky a drolení dalších stavebních materiálů. Usnadníte si také práci při samotném obkládání. Dejte si záležet na tvorbě hladkého povrchu.

Kromě hydroizolačních tkanin existují i hydroizolační nátěry, které se v místech přechodů opatřují těsnicími páskami, rohy a manžetami. Nenasákavý a pružný podklad takto připravíte pro nalepení obkladů a dlažby.

Kachličky není třeba dávat od sebe zbytečně daleko. Pak vás čeká náročná údržba špíny, která se usazuje právě ve spárách. Kachle umístěte spíše blíže k sobě a místo bílé zvolte správný odstín spárovací hmoty, který bude obkladům nejbližší. Místo malých dlaždic zvolte ty světlé a velkoformátové a beze spár, ať můžete koupelnu zvětšit alespoň opticky.

Dostatek úložného prostoru

Úložného prostoru doma ani v koupelně nikdy není dost. Dejte si pozor na to, ať nemáte stále krémy, šampony, mýdla a další kosmetické přípravky v koupelně jen tak vyskládané okolo vany či umyvadla i po rekonstrukci. Prostor pak působí dost chaoticky a neuklizeně. Potřebujete místo i pro náhradní ručníky, toaletní papír a přípravky pro praní a úklid. Koupelnové skříňky a poličky vám poskytnou dostatek prostoru na všechny věci, které budete potřebovat při každodenní hygieně.

Nejčastější dotazy

Co dát do koupelny místo obkladů?

Nejlevnější, ale ne moc praktickou možností je polepit stěny jádra samolepicí tapetou. Jádro se však dá s použitím kvalitního lepidla polepit i kachlem a obklady. Vinylové tapety jsou voděodolné a snadné na údržbu. Levnou a snadnou náhradou obkladů jsou i vodovzdorné nátěry. Využít se dá i moderní stěrka.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *