Jak pěstovat dracenu – množení, přesazování

Dracaena marginata, lidově dracena nebo dračinec, je pokojová rostlina okrasná listem z čeledi chřestovité, resp. agáve. Holý, zdřevnatělý stonek nese růžici z úzkých listů, zbarvených podle druhu. Nejznámější je odrůda Dracaena marginata trikolor, kdy mají listy uprostřed zelenou barvu a z obou stran červený a žlutý pruh. Dracaena marginata Colorada má listy načervenalé s červenými pásky na okrajích. Dracena pochází z Madagaskaru. Při vhodných podmínkách dorůstá tato rostlina výšky až 2 metry. Ve volné přírodě však narazíme i na draceny vysoké 3 metry.

Dracena a její pěstování

Dracena roste i v subtropických i tropických oblastech Asie a Afriky. Do našich interiérů ji dáváme na světlé stanoviště bez přímého slunečního světla. Po celý rok vyžaduje běžnou pokojovou teplotu kolem 20 ˚C. Nesnáší teploty pod 15 ˚C a nad 25 ˚C. V ideálních podmínkách rychle roste. I v interiéru dorůstá do výšky do výšky asi 150 cm až 2 m. Pěkný tvar lze dosáhnout pravidelným zaštipováním výhonů. Při správné péči vydrží mnoho let. Draceně prospěje pravidelné sprchování listů a odlamování těch ze spodu „koruny“, které jsou již suché. Pro dracenu je obecně vhodnější stinnější místo, avšak snese i přímé slunce. Tahle rostlina se totiž dokáže adaptovat na pravidelné množství světla a nebezpečím pro ni jsou spíše časté změny polohy.

Vhodný substrát, zálivka a hnojení

Dracena má ráda běžný rašelinový substrát bohatý na humus. Ve vegetačním období vyžaduje vydatnou zálivku a neustále mírně vlhkou půdu. V zimě, v období vegetačního klidu ji zaléváme jen mírně. Za vegetace hnojíme každých 2x za měsíc standardním hnojivem pro pokojové rostliny. Má ráda vlhký vzduch s vzdušnou vlhkosti okolo 85 %. Vyhovuje jí rosení listů, stírání prachu z listů vlhkým hadříkem a sprchování vlažnou vodou. V létě lze letnit a dracenu lze pěstovat i hydroponicky.

Rozmnožování draceny

Dracena se rozmnožuje řízkováním z kmínku, tvořením řízků na jaře. Musí být dlouhé alespoň 10 cm, zakořenit je necháme ve směsi rašeliny a písku v chudším substrátu na teplém místě. Do substrátu je zapichujeme svisle. Můžeme také uříznout vrcholek mateřské rostliny a dát jej do nádoby s vodou a trochou dřevěného uhlí. Kořeny se pak začnou objevovat asi za 3 měsíce. V našich podmínkách lze jen těžko dracenu množit ze semen, jelikož u nás nekvete a musíme ji tak koupit, nebo někde získat řízky.

Přesazování draceny

Dracenu přesazujeme na jaře, na začátku vegetačního období, jednou za 2 roky. Stačí jí pouhá výměna vrchní vrstvy půdy, kde zakořeňuje. Při přesazování ji dáme do o 1 maximálně o 2 cm většího květníku se směsí drnovky a listovky v poměru 2:1, s jedním dílem písku a zeleného hnojení. Použít se dá i humózní rašelinný substrát zakoupený v zahradnictví nebo zahradním centru. Dracena vyžaduje drenáž, neboť zakořeňuje v horní vrstvě půdy a absolutně nesnáší přemokření, i když miluje vlhký vzduch a půdu.

Dracena chrání zdraví

Draceny jsou schopné snižovat obsah trichloretylenu, formaldehydu a benzolu ve vzduchu, čili pomáhají v interiérech čistit vzduch a chránit naše zdraví.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *